تبلیغات
مطالب مذهبی
ابزار وبلاگنویسان ابزاروبلاگ

مطالب مذهبی
.

زهد و تقوا

زهد و تقوا از صفات و ویژگیهای جمله اولیاست .زهد راستین چنانکه حضرت علی (ع) آن را توصیف می کند:«رسیدن به مرحله ای که اگر دنیایی که دارید از شما گرفته شود ،غمزده نشوید و اگر دنیا به شما روی آورد ، شادی زده نشوید.»از مکارم زندگی حضرت رسول (ص) بود.

او بر دنیا به دیدۀ حقارت می نگریست و چون پیری برنا لذایذ جهان را بازیچه و دوستاران آن را غفلت زدگان می دانست و کلام وحی بر زبانش جاری بود که:«مَا الحَیوةُ الدُّنیا اِلّا لَعِبٌ وَلَهوٌ؛زندگی دنیا جز بازیچه و سر گرمی بیش نیست.»[انعام آیۀ٣٣]

در تأ مین زندگی به اندازه خوراک وپوشاک و به میزان کفایت زندگانی بسنده می کرد و قناعت را گنجینه بزرگی برای افتخار و شرف انسانی بر می شمرد . اغلب اوقات لباس خشن ، پوشاکش ونان جوین خوراکش بود؛ پیامبر (ص) گلیمی از پشم سیاه داشت ،روزی آن را چهار لا کرده ، زیر بدنش نهاد . فردای آنروز با ناراحتی فرمود:«دیشب زیر بدنم نرم بود ،برای نماز دیر تر از خواب بیدار شدم .»

زندگی ساده ، ولی بی پیرایه ای داشت که وقت رحلت تنها هفت درهم برایش مانده بود .آن را هم خواست و به نیازمندان بخشید .

بسیار می شد که از سوی بزرگان ، اقوام وحتی برخی از پادشاهان برایش هدایا و تحفه های گران قیمت و پیشکشهای فراوان می فرستادند ، اما هیچ یک را برای خود بر نمی داشت و همه را به مردم انفاق می کرد ویا در راه مصالح مسلمین به کار می برد . در عین حالی که اسباب عیش وزندگی مرفه را داشت ،در نهایت عسرت و تنگدستی و همپایۀ فقیر ترین مسلمانان زندگی می کرد .

اگر زنانی را به تزویج خویش درآورد ،برای شهوت یا لذت نبود.همه را به امر خدای بزرگ و برای پیشرفت مصالح مسلمانان انجام می داد . چنانکه در این راه،قبایل بزرگی را با اسلام آشتی داد وحمایت آنها را برای دین خدا بر انگیخت.

از سوی دیگر ،در پرهیز گاری وعبادت خدا می کوشید،هیچ گاه مرتکب گناه یا خلافی نمی شد وبا مردم به عدالت رفتار می کرد . کارش در روز، نشر احکام اسلام و ترویج دین بود و شبانگاه که می رسید ،به عبادت وستایش خدای ،مشغول می شد . در عبادت به قدری بر پا ها می ایستاد ،که پاهایش ورم کرده وفرمان الهی می رسید که قرآن را نفرستادیم تا خودت را به رنج وسختی اندازی.

روزهای جمعه را نیز بسیار گرامی می داشت و به انجام دادن عبادات اختصاص می داد . تنها به مسجد می رفت و چون مردم حاضر می شدند به آنها سلام می کرد و پس از اذان بلال ، نماز جمعه می خواند و مکرر می فرمود :«جمعه زمانی بسیار کوتاه است که درآن ساعت ،دعا مستجاب می شود .»

هر چند برای عبادتش وقت معین نبود و هرگاه وقتی به دست می آورد ،به آن اختصاص می داد .

به این ترتیب از سراپای وجودش گوهر تقوا می بارید . هیچ کس از وی بدی یا کار اشتباهی را ندید ، اَنَس که ده سال خادم آن حضرت بود ، نقل می کند در مدت این ده سال که در سفر و حضر با رسول خدا (ص) بودم،هیچ گاه به من عتاب نکرد حرف تند وتلخ نزد و گاه که خطایی مرتکب می شدم،می فرمود:«انسان نسیان دارد و سهو می کند.»

به مبارزه با هوای نفس و جهاد با خویشتن اهتمام می ورزید و آن را راز موفقیت می دانست ،لذا وقتی با اصحاب ،از یکی از غزوات سالهای اول هجرت با پیروزی باز می گشتند و آنها به موفقیت خود مباهات می کردند ،فرمود:«از جهاد کوچکتر بر گشتید ،حال باید به جهاد بزرگتر بپردازید .» اصحاب پرسیدند:«جهاد اکبر کدام است؟»فرمود:«جهاد با نفس که بزرگترین دشمن درونی انسان است.»

منبع:کتاب سیمای محمد(ص)در آیینه تاریخ

[ چهارشنبه 4 بهمن 1391 ] [ 10:13 ق.ظ ] [ خر م دل فتیده ............................ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
.
 ابزار وبلاگنویسان