تبلیغات
مطالب مذهبی
ابزار وبلاگنویسان ابزاروبلاگ

مطالب مذهبی
.در محضر اهل ذکر: امام حسین علیه السلام :
سلام كردن پیش از سخن گفتن است. تحف العقول، ص 246. ...

خانه
غرور
نمایش پیگرد


عرض سلام 
آیا درسته که زن باید حسود،خسیس و مغرور باشه؟
حدود غرور برای یک زن مسلمان شیعه چقدره و در چه جاهایی و در مقابل چه کسانی باید غرور داشته باشه؟
و هم چنین ویژگی یک انسان فروتن و متواضع و یک انسان مغرور چیه؟
پاسخ:

پرسش گر گرامی در یك روایت وارد شده كه سه خصلت غرور، بخل، و ترس برای زن خوب است، حسد جزء آن صفات نیست.


امیرالمومنین (ع) می فرماید: «خِیَارُ خِصَالِ النِّسَاءِ شِرَارُ خِصَالِ الرِّجَالِ الزَّهْوُ وَ الْجُبْنُ وَ الْبُخْلُ فَإِذَا كَانَتِ الْمَرْأَةُ مَزْهُوَّةً لَمْ تُمَكِّنْ مِنْ نَفْسِهَا وَ إِذَا كَانَتْ بَخِیلَةً حَفِظَتْ مَالَهَا وَ مَالَ بَعْلِهَا وَ إِذَا كَانَتْ جَبَانَةً فَرِقَتْ مِنْ كُلِّ شَیْ‏ءٍ یَعْرِضُ لَهَا(1) صفات خوب زن صفات بد مرد محسوب مى‏شود، بخود نازیدن، ترس و بخل، وقتى زن به خویش نازد و كبر ورزد اجازه ندهد كسى به او دست‏درازى كند و هرگاه بخیل باشد از اموال خود و شوهرش حفاظت مى‏نماید و اگر ترسو باشد از آنچه به او روى آورد هراسان است. »
همان طور كه می بینید علت خوب بودن این صفات برای زنان در خود حدیث ذكر شده است، یعنی غرور برای عدم دست درازی به زن و بخل برای حفظ اموال مرد و ترس برای عدم اعتماد به اغیار است. و این صفات از این جهات خوب است، یعنی چون اثراتی كه بر آنان بار می شود بسیار خوب و متعالی است، بدی این صفات تحت الشعاع قرار می گیرد.
پس در مقابل هر كسی نباید غرور داشت، بلكه در جایی كه مربوط به حفظ زن از نامحرم است، غرور خوب است، ولی در برابر دیگر خانم ها غرور اصلا خوب نیست و در برابر دیگر خانم ها غرور جایز نیست و تواضع لازم است.


و اصولا انسان باید در برابر متكبرین تكبر كند به این معنا كه خود را كوچك نكند و در برابر افراد متواضع تواضع داشته باشد، این مضمون حدیثی است كه پیامبر فرمود:« إذا رأیتم المتواضعین من أمتی فتواضعوا لهم و إذا رأیتم المتكبرین فتكبروا علیهم فإن ذلك لهم مذلة و صغار (2) وقتی انسان های متواضع را دیدید در برابر آن ها تواضع كنید و وقتی متكبرین را دیدید برای آن ها تكبر كنید كه این كار برای آن ها ذلت و كوچكی است.


برای روشن شدن علامت و نشانه‌های تكبّر چند موردی را ذكر می‌كنیم كه با آن ها می توان فهمید متكبر هستیم یا نه.


1) هنگام بحث و گفت‌وگو با افراد، اگر طرف مقابل سخن حق بگوید و حق با او باشد، اگر نتوانستید حق را به او بدهید و به اشتباه خود اعتراف كنید كه حق با طرف مقابل است؛ معلوم می‌شود كه شما متكبر هستید.


2) در محافل و مجالس فرد باید در صدر مجلس بنشیند و بهترین مكان باید به او اختصاص پیدا كند و همچنین هنگام راه رفتن او باید پیش قدم باشد و جلو همگان راه برود و از راه رفتن عقب‌تر از بقیه افراد ابا دارد؛ چه بسا اگر راه رفتن مقدم بر همه امكان نداشته باشد، كمی عقب‌تر راه می‌رود تا میان او و باقی افراد فاصله ایجاد شود و این نتیجه كبر است.


3) در سلام كردن منتظر است دیگران به او سلام دهند؛ پس اگر فرد از دیگران توقع سلام داشته باشد، متكبّر خواهد بود.


4) اگر فقیر و بی‌نوایی او را به مهمانی دعوت كند نمی‌پذیرد و یا اینكه برای رفع حاجت دوستان و خویشاوندان و نیازمندان به كوچه و بازار نخواهد آمد و برای تهیّه ضروریات زندگی مثل نان و سبزی از اینكه خود به خرید رفته و آن را به خانه آورد، ابا دارد.


5) كبر در پوشاك و طرز لباس پوشیدن نیز خود را نشان می‌دهد؛ اگر فردی در پوشیدن لباس نفیس و جامه‌های فاخر حریص باشد و آن را شرافت و بزرگی بداند متكبّر خواهد بود.
نشانه های تواضع زیاد است یكی از آت ها آغاز كردن به سلام است و دیگری ترك جدال و مراء است.
پی نوشت ها:
1. امام على بن ابى طالب علیه السلام، نهج البلاغه، انتشارات دار الهجره قم؛ ص 509؛ قصار 234.
2. ورام بن ابى فراس، مجموعة ورام، انتشارات مكتبة الفقیه قم، ج 1، ص 201.
موفق باشید.[ پنجشنبه 6 تیر 1392 ] [ 06:02 ب.ظ ] [ خر م دل فتیده ............................ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
.
 ابزار وبلاگنویسان